Víno a zdraví

Kvalitní víno se může pyšnit nejen vybranou chutí a vůní, ale také léčebnými účinky. Tento fakt je lidem známý už více než 2 500 let. Již Hippokrates, otec medicíny, objevil léčivé působení vína. Nic se však nesmí přehánět. Pro rozvoj pozitivních účinků vína na lidský organismus je sice důležitá jeho pravidelná konzumace, avšak střídmost v užívání této „medicíny“ je ještě důležitější. Pravidelné pití většího množství alkoholu má totiž na zdraví značně negativní vliv. Denní dávka, která by pro zdravotní užívání vína neměla být překročena, je pro muže 4 decilitry a pro ženy 2 decilitry.

Umírněná konzumace vína pozitivně ovlivňuje hned několik stránek lidského zdraví. Známou skutečností je blahodárné působení tohoto nápoje na kardiovaskulární systém. Víno totiž kromě alkoholu obsahuje i značné množství tzv. fenolů. Fenolické látky působí v těle jako antioxidanty a pomáhají snižovat riziko kornatění tepen a vzniku trombóz, díky čemuž klesá i nebezpečí infarktu. Antioxidační efekt spojený s účinkem vitamínů C, E a Beta karotenu navíc pomáhá snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu, který je zodpovědný za ucpávání cév.

Kromě srdce a cév má víno dobrý vliv také na činnost žaludku a celého trávicího ústrojí. Třísloviny, jež lze nalézt ve víně, povzbuzují trávení, napravují poškození sliznic trávicího traktu a mají antibakteriální účinek, čímž chrání před onemocněními ze stravy.

Fenolové sloučeniny obsažené ve víně chrání i plicní tkáň. U kuřáků fenoly například snižují negativní vliv kouření na plíce. Jejich prospěšnost se však projevuje i zvětšením objemové kapacity plic, nebo snížením hladiny škodlivých látek v plicích, čímž klesá riziko rozvoje chronické bronchitidy nebo rozedmy plic.

 

Víno pozitivně účinkuje také na:

  • nervový systém – sklenka denně pomáhá tělu se ubránit mnoha virovým onemocněním, zvyšuje intelektuální výkonost, zvyšuje koncentraci, či snižuje riziku poškození demencí nebo Alzheimerovou chorobou

  • plodnost – podle dánské studie se díky konzumaci 2 deci vína denně u 30-ti procent žen snížila hranice doby čekání na početí

  • tělesnou hmotnost – střídmé pití vína podporuje snižování hmotnosti, protože víno obsahuje jen nízké množství kalorií, které se navíc neukládají ve formě tuku, ale hned se spalují

 

Umírněné pití vína je podle mnohých výzkumů zdravější než abstinence, ale stále platí, že méně je někdy více – důležitá je kvalita a ne kvantita.

 

Kontaktujte nás

+420 728 121 413
+420 776 610 385
zlatebobule@zlatebobule.cz